Za jak dlouho se naučím jezdit
Častá otázka začátečníka u koní. Základy v jízdě na koni se obecně naučíte dle intenzity výcviku za cca 1,5-3 roky (jízda 3x týdně = cca 1,5 roku, 2x týdně cca 2 roky, 1x týdně cca 3 roky), poté může následovat závodní příprava, ale pokud u koní vydržíte, budete mít co zdokonalovat celý život. Ale každý z nás je individuál a jinak pohybově nadaný, tímpádem toto nemusí platit v každém případu!
Pojďme si to trochu rozebrat :)
Základní jezdecký výcvik
Obecně se uvádí, že pro prodělání základního výcviku je potřeba odjezdit cca 150h - to při jízdě na koni 2x do týdně po celý rok (bez vynechání jediné hodiny) vychází na cca 1,5 roku, než se naučíte samostatně krok, klus, cval, základní jízdárenské cviky apod.
Samozřejmě, vždy je to velmi individuální, jezdec může být vyjímečně pohybově nadaný a výcvik může trvat kratší dobu, nebo naopak i delší dobu. Pokud již má jezdec získané nějaké zlozvyky z předchozích třeba přerušených výcviků, může být revýcvik delší a odbourání zlozvyků složitější a na delší dobu než je tomu u začátečníka, který je jako nepopsaná kniha a může se vše naučit dobře od začátku. Pokud budete například marodit a budete mít mezi lekcemi pauzy, výcvik si také značně prodloužíte.
Standardně se začíná na lonži - což je výcvik, kdy je kůň veden cvičitelem na 8-10m dlouhé lonži v kruhové ohradě nebo na jízdárně, a jezdec se může soustředit pouze na sebe bez složitého ovládání koně. Těchto hodin dle šikovnosti jezdce (a mentální a tělesné vyzrálosti) doporučuji alespoň 10-15 (opět dle šikovnosti jezdce), než jezdci předáme otěže - jezdec trénuje základní sed na koni, správné držení otěží, cviky, učí se (první v kroku) techniku stehenního a lehkého klusu (vysedávání), a následně začíná cvičit i samotný klus v pracovním, stehenním a lehkém klusu. Důležité je soustředit se na klidnou ruku, aby pak začátečník v budoucnu při snaze ovládat koně samostatně se ve chvílích nejistoty neměl potřebu držet se za hubu koně (tahat otěže zpět, aby vybalancoval sed). Zatím na koni necváláme. U menších dětí na lonži zůstávám déle a kombinuji výcvik s oddechovými procházkami přirodou, aby je jízda nepřestala bavit. Na jízdárnu chodí ve chvíli, kdy už umí krásně klusat, chápou pokyny pravá, levá, dopředu, dozadu apod. Jinak je výcvik složitý pro jezdce, koně i instruktora.
Při výcviku 1x týdně toto trvá cca 2,5-4 měsíce, při výcviku 2x týdně cca 1,5-2,5 měsíce.
Poté můžeme přejít na jízdárnu a začít s výcvikem samostatného ovládání koně.
Jako první se začátečník musí naučit vést koně v kroku. Zjistíte, že není tak snadné zkoordinovat pohyb na koňském hřbetě spolu s klidným držením otěží nezávisle na zbytku těla a ovládáním koně. :) Při této příležitosti trénujeme rozejití koně, zastavení, zatáčení. Začínáme také s vysvětlováním základních jízdárenských prvků - vysvětlíme a naučíme změny směru (diagonálou, obloukem, v kruhu změnit směr, půl jízdárny, středem jízdárny), velký kruh, malý kruh, od stěny ke stěně, vlnovka o 3 obloucích apod., možná pro zpestření postavíme slalom či kavaletky.
Doba trvání této části je opět individuální, je vhodné ji prokombinovat s klusovou hodinou na lonži (nebo v kruhovce bez lonže) nebo s krokovou procházkou do přírody na zpestření výcviku a uvolnění se. Do 2 měsíců (při výcviku 1-2x týdně) by se jezdec již měl orientovat v jízdárenských pokynech, mít povědomí o bezpečnosti na jízdárně při pohybu více koní a neměl by mít větší problémy s vedením koně v kroku. Poté můžeme začít samostatný klus na jízdárně.
Samostatné vedení koně v kroku a klusu na jízdárně.
Super, první půlrok máte za sebou a dostali jste se k té záživnější rychlejší části. :) Tato část trvá cca dalších 3-6 měsíců (dle intenzity výcviku a šikovnosti) než se dostaneme ke cvalu. V této chvíli už opravdu všem začátečníkům doporučuji bezpečnostní vesty, protože může dojít k pádu z koně (koně již ovládá pouze jezdec bez opory cvičitele). Začínáme se učit jízdárenské cviky v rychlejším chodu, dále procvičujeme všechny druhy klusu (pracovní, stehenní, lehký), cvičíme a zlepšujeme přechody do rychlejšího a pomalejšího chodu. Stále pracujeme na správném držení těla, klidné ruce a co nejpřesnějšímu vedení koně v daných cvicích. Lehký sed jezdíme na správnou ruku (tzn. umíme si přesednout a poznáme, že vysedáváme na špatnou nebo dobrou ruku), pojem vnitřní a vnější otěž a vnitřní a vnější bota (holeň) nám přestává být cizí.
Trénink cvalu + samostatný cval
Trénink cvalu začínám s jezdci ve chvíli, kdy jsou si jisti v klusu, jsou schopni nepanikařit a držet se v krizových situacích, které mohou nastat. Musí umět všechny typy klusu bez toho, aniž by se drželi sedla, huby koně nebo křečovitě nohami. Dle intenzity výcviku nejdříve za cca 9-12 měsíců po zahájení lekcí na lonži, protože není potřeba výcvik uspěchat a naučit se tak zbytečné zlozvyky nebo řešit, že vlivem nerovnováhy dojde ke zbytečnému pádu a znejistění jezdce.
Nejlépe začínáme prvními lekcemi cvalu na lonži - doporučuji alespoň 3-5 lekcí (1. seznamovací se se cvalem, 2. kde již budeme zkoušet pracovní i stehenní sed ve cvalu, a 3-5. procvičovací, kde si budeme upevňovat získané dovednosti, hlavně přechody ze cvalu do klusu a z klusu do cvalu).
Poté již bude následovat cval na jízdárně se samostatným vedením koně jezdcem, pro začátek na rovných liniích a následně přejdeme i k procvičování velkých kruhů apod. Samozřejmě dále upevňujete získané znalosti i v kroku a klusu, jízdárenské cviky, kavalety, můžeme se začít věnovat menší skokové gymnastice nebo se zaměřit drezurně - na lepší vedení koně apod.
Můžete s námi jet na vyjížďku do přírody klusem, případně cvalem. Cval v přírodě na rovných liniích je pro začátečníka také super zkušenost.
Závodní příprava
Naše stáj je především rekreační, ale i my tu a tam vyjedeme na hobby parkurové nebo drezurní závody, případně máme zájem i o working equitation a s poníky jsme se účastnili i pony Ligy (pony dostihy), s malými dětmi jezdíme jízdy zručnosti.
Na složení ZZVJ (zkoušky základního jezdeckého výcviku) je třeba dle intenzity výcviku cca 2-3 roky přípravy, za mě ideálně alespoň 2 roky intenzivní základní přípravy (tréninky minimálně 2-3x týdně) + alespoň rok přípravy na ZZVJ (skoky 80cm + drezura Z1 nebo Z2) - příprava je však velmi intenzivní, pokud to za rok chcete zvládnout. Při navštěvování sportovních stájí se sportovními trenéry na individuálních lekcích se uvádí, že je možné ZZVJ skládat už po 1,5 roce jízdy na koni (počítá se ale s velmi intenzivním výcvikem pod dohledem opravdu zkušených trenérů a perfektně přiježděných koní učitelů, kteří danou činnost vykonávají roky).
Děti v jezdeckém klubu u nás vedeme k samostatné jízdě, ale v rámci skupinového ježdění je progres pomalejší než u individuálních lekcí. Doba trvání, než se dítka naučí samostatně jezdit záleží na věku dítěte a jeho schopnosti a síle uvodit koně, a samozřejmě také na vyzrálosti, schopnosti vnímat a chápat pokyny cvičitele. Ideálním věkem na start je cca 10 let věku, v této době už děti lépe chápají pokyny a dokáží se na výcvik soustředit (opět - každý jedinec je jiný). Konstitučně jsou již v tomto věku také lépe vybaveni na to, aby koníka/poníka zvládli lépe ovládat, již nohami dosáhnou na břicho koně kvůli pobídkám a mají dost síly v rukou aby zvládli případnou menší kolizi. V průměru se dá říci, že dítko 8 let staré, které nemá žádné zkušenosti s koňmi, u nás projde základním výcvikem viz. výše za cca 3 roky. Dítka 10+ mají dobu výcviku kratší cca o 1 rok, tzn. základní výcvik trvá zhruba 2 roky. Ale opět, jako v každém sportu, každý člověk je jiný a výsledků může dosahovat pomaleji, nebo vyjímečně i rychleji než jiní jezdci.